סיורים בשומרון

 

 


מגלים את השומרון

איך מגלה עיתונאי שיישוב בשומרון אינו אסופת קראוונים מתפרקים אלא מקום מפותח עם מאות משפחות ומבני ציבור? איך נשברת לפוליטיקאי תפיסת עולמו והוא מגלה שה"מאחזים" דווקא חוקיים ושהממשלה עצמה בנתה בהם את הבתים ומכרה אותם לתושבים?

ל"גילויים" הלא צפויים הללו אחראית היחידה האסטרטגית במועצה בנהנלת יוסי דגן, שהביאה בשנתיים האחרונות למעלה ממאה סיורים לא שגרתיים לשומרון: עשרות שרים וחברי כנסת, עיתונאים, מגישים ומערכות תקשורת מהגדולות והמשפיעות בישראל.מדובר במהלך הסברתי רחב של המועצה האזורית שומרון וועד מתיישבי השומרון שנועד לחשוף את קובעי המדיניות ומעצבי דעת הקהל להתיישבות בשומרון, לחזק את תודעת זכותו של עם ישראל  על הארץ, להכיר את הגודל, העוצמה והיצירה הציונית בשומרון וכן להעלות לסדר היום את עוולות "הקפאת הבניה" והתנכלויות גופים שונים ליישובי השומרון, כמו גם לאכיפה המפלה בנושא ה"מאחזים".

מטרה נוספת ומשמעותית לסיורים הינה יצירת  הקשר האישי, הישיר והבלתי אמצעי עם  נבחרי הציבור וקובעי ומעצבי המדיניות במדינת ישראל.

עם כניסתו לתפקיד ראש המועצה האזורית שומרון החליט גרשון מסיקה "לעבור ממגננה למתקפה" כלשונו ולפתח את תחום התודעה וההסברה ובעקבות כך הורחבה והועצמה היחידה האסטרטגית של המועצה: "האויב הכי גדול של התיישבות היא הבורות. קיימת בורות מוחלטת אפילו בקרב הפוליטיקאים הבכירים והעיתונאים, שעוסקים בנושאים הקשורים לשומרון שנים רבות וכלל לא מכירים את האזור. על בסיס אותה בורות אפשר לטפח עלילות והשמצות נגד המתיישבים ורק מתוך חוסר ידיעה והבנה של השטח ניתן לחלום על נסיגות או הקפאה חלילה. לכן הצבנו לעצמנו מטרה להביא לשומרון כמה שיותר קובעי מדיניות ומעצבי דעת קהל".

ואכן, ניתן לומר כי הסיורים בשומרון הפכו כבר לטרנד: במסגרת הפרוייקט כבר ביקרו באזור מערכות גלי צה"ל, 'ידיעות אחרונות', ynet, 'וואלה', תחנות רדיו אזוריות, ואנשי תקשורת מרכזיים כמו אברי גלעד, רזי ברקאי, יונית לוי, יאיר לפיד, דן מרגלית ורבים נוספים.מרבית העיתונאים המסקרים את ההתיישבות מעולם לא ביקרו קודם לכן באזור והשפעת הסיורים עליהם גדולה. כך, למשל, סיפר בהרחבה שדרן הרדיו ואיש הטלוויזיה אברי גלעד, בתכניתו "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, יום לאחר הסיור: "אתמול הייתי בסיור מהפך תודעה בהתנחלויות שבשומרון. ביקרתי במקומות שחונכתי לשנוא אותם. חזרתי מבולבל. מבולבל מול איוולת המדינה שקראה לאנשים להתיישב, נתנה להם רישיון בניה ואז הקפיאה אותם"."הופתעתי לפגוש ציבור שהיה לי הרבה לדבר איתו ועם הרבה קרבה וחמימות.  רוב השיח המתנחלי בשמאל הוא שנאה. מה שמאוד הפתיע אותי זו הקרבה -  23 דקות  נסיעה וכבר אתה בעומק השטח", אמר גלעד.

בנוסף לעיתונאים ולמערכות התקשורת, ביקרו בשנה האחרונה בשומרון מעל ארבעים שרים, וחברי כנסת – רובם בסיורים אישיים במתכונת אחד על אחד, לעיתים בקבוצות ובצורה מתוקשרת כמו סיור השרים שנערך בקיץ האחרון. "בעקבות הגירוש הבנתי שהמגרש האמיתי בסוף הוא המגרש הפוליטי. לכן אנחנו פועלים חזק בתחום הזה, ולאחר עשרות סיורים ומפגשים יש לנו כיום בעזרת ה' אחיזה מעולה בכנסת", אומר מסיקה.

יוסי דגן, יועץ ראש המועצה המנהל את היחידה האסטרטגית במועצה, מסביר כי הח"כים והשרים המסיירים בשומרון מבינים בעקבות הסיור את המצב בשטח כפי שהוא באמת ולא כפי הוא מוצג בתקשורת: "קיימנו בקיץ סיור של שרים בכירים וסיור נוסף של חברי ועדת החוץ והביטחון בכנסת סביב סוגיית ה"מאחזים", שהייתה אז חמה על הפרק. השרים וחברי הכנסת נדהמו ממראה עיניהם ובעקבות הסיור כבר לא אמרו – 'זו עבירה על החוק וצריך לפנות', אלא התבטאו שהויכוח הוא באמת לא משפטי אלא פוליטי".

במסגרת הסיורים ביקרו בשומרון כאמור למעלה מארבעים שרים וחברי כנסת, בנוסף סיירו בשומרון ועדות מקצועיות של הכנסת כמו ועדת החינוך והועדה לשלום הילד, אשר למדו על המצוקה בבתי הספר בעקבות מדיניות משרד הביטחון.השרים וחברי הכנסת, כמו גם אנשי התקשורת, לא מסתירים בדרך כלל את הפתעתם מעוצמתה וגודלה של ההתיישבות, רבים מהם אינם מסתירים גם את התרגשותם מהאמונה והעשייה אליהן נחשפו.

הסיורים נערכים במתכונת של סיורי עומק וכוללים ביקורים בישובים, "מאחזים", מוסדות חינוך ותעשיה, תצפיות ביטחוניות ומפגשים עם אישים מרכזיים בשומרון, רבנים, ראשי ההתיישבות, נציגי מזכירויות הישובים ופעילים נוספים. המבקרים נחשפים למאחזים לצד יישובים מבוססים, עורכים תצפיות מיישובים לעבר מרכז הארץ חדרה או נתניה ומגלים כי ה"מאחזים" ממוקמים באדמות מדינה המיועדות להתיישבות או אדמות שנרכשו כדין.במועצת שומרון ובוועד המתיישבים מסתכלים קדימה ומתכוונים להניע במרץ את פרויקט הסיורים וההסברה, "בנוסף לחשיבות של חשיפת השומרון בצורה האמיתית שלו כלפי חוץ, אנו רוצים להטמיע את גישת המעבר "ממגננה להתקפה" אל מול כלי תקשורת, אישים וארגונים מכפישים", אומר דגן.בנוסף פועלת המועצה להתמקצעות של דוברי היישובים ושל הפועלים בכלים משפטיים וכן לחיזוק ומיסוד פורום דוברי התיישבות. במקביל, מתכננים ב"ועד מתיישבי השומרון" להרחיב את "פרוייקט המצלמות" שנועד להנציח את הפעילות האלימה של פעילי שמאל קיצוני וערבים סמוך ל"מאחזים".במקביל החלו גם גופים נוספים לפעול באותה מתכונת ולהתחיל בחודשים האחרונים בפרוייקטים של סיורים והסברה גם בשטחם.

כך למשל מועצת יש"ע (שאף הזמינה לשומרון את יאיר לפיד), מועצה אזורית מטה בנימין ומועצת קרית ארבע-חברון. 
ועד מתיישבי השומרון  |  ד.נ. לב השומרון 44835  |  טל. 02-5482103  |  פקס- 02-5482110
פותח על ידי אפריקום מערכות  Symbols עיצוב ופרסום